Neden Bombus Arıları Sitesi?

2001 yılında dış ülkelerden bombus arısı getirtip seralara dağıtan bir firmada çalışmaya başladım. Bombus arıları konusunda birşey bilmiyordum. Yanımda çalışanların bilgisi sınırlıydı. Faydalanacak türkçe yazılmış kaynak yoktu... Devamını oku.

Neden Bombus arıları sitesi?

Neden Bombus arıları sitesi?
2001 yılında dış ülkelerden bombus arıları getirtip seralara dağıtan bir firmada çalışmaya başladım. Arıların bakımı ve seralara hazırlanması bölümünde çalışıyordum.
İşimi doğru ve iyi yapmak istiyordum. Bu ise konuyu iyi bilmekle olurdu. Beraber çalıştığım kişilerin bilgileri sınırlıydı. Bombus arıları yeni bir iş alanıydı. Yeterli Türkçe yazılı kaynak yoktu. Bombus arılarını üretip dağıtan şirketler üretimle ilgili bilgi ve tekniklerini gizli tutuyorlardı.

İlk zamanlar bir hayli sıkıntı çektim ama daha sonraları internette yabancı dillerde yeterli bilgiler olduğunu gördüm. Bir yandan bu bilgileri toplarken bir yandan da evimde bazı denemeler yaptım. Öğrendiklerimi deneyimlerimi yazdım.
Bu gün benim gibi başka bir insanımız bu işe ilgi duysa, işe yeni başlasa benim karşılaştığım sıkıntılarla karşılaşacaktır. Kaynak sıkıntısı çekecektir. Oysa ben bu topladığım bilgileri ve deneyimlerimi yayınlarsam bu konuda belki işe yarayabilir.

Ayrıca bombus arıları doğanın dengesi açısından çok faydalı ve gerekli bir hayvandır. Bu gün batılı ülkelerde bu konudaki kitap, dergi, internet sitesi gibi birçok yayınlarla insanlar aydınlanabilmektedir. Bizim insanlarımızın da buna hakkı vardır.
Bu düşüncelerle bu sitede derlediklerimi ve deyimlerimi birileri ile paylaşmak istedim.